Statut Sindikata Organizacije Pravosudnih Organa Srbije. Ovim Statutom bliže se uređuje način organizovanja, sadržaj i metod rada, prava i obaveze članova...
Zaposleni u pravosudnim organima Republike Srbije postaju članovi sindikata učlanjenjem u Sindikalnu organizaciju potpisivanjem pristupnice, ...
ИЗВЕШТАЈ СА САСТАНКА У МИНИСТАРСТВУ ПРАВДЕ 10.02.2025.ГОДИНЕ
Дана 10.02.2025.године у Министарству правде РС са почетком у 10 часова, одржан је састанак са Министарком правде Мајом Поповић, помоћником министра правде сектор за међународну сарадњу и стратешко планирање Владимиром Виншом, помоћником министра правде сектор за правосуђе Јеленом Деретић, помоћником министра правде сектор за материјално – финансијске послове Гораном Џафићем, саветником министарке правде Сашом Гегићем, Министром финансија Синишом Малим и државним секретарем Министарства финансија Сашом Стевановићем.
Испред СОПОС-а као репрезентативног синдиката унутар правосуђа РС присуствовали су Председница ГО СОПОС-а, Марковић Виолета, први потпредседник СОПОС-а Максић Небојша, секретар ГО СОПОС-а Драган Јовановић и члан одбора за праћење примене ПКУ-а из редова СОПОС-а Мирјана Васиљевић.
Састанку су присуствовали и представници другог репрезентативног синдиката унутар правосуђа, Синдиката правосуђа Србије.
Министар финансија је најпре демантовао наслове у медијима који су изазвали забуну у јавности у вези са обезбеђивањем накнаде за регрес и топли оброк у здравству. Рекао је да ће одлука у вези са регресом и топлим оброком бити донета за све запослене кориснике буџетских средстава, како директне тако и индиректне, баш како је нешто раније и министарка правде на сајту ресорног министарства и објавила. Појаснио нам је да када би се приступило ребалансу буџета, а неће се приступити јер за то сада нема услова, било потребно најмање три месеца, те да правосуђе може да очекује остваривање права на топли оброк и регрес тек од октобра ове 2025.године.
Министар финансија је поставио питање шта је довело баш сада у фебруару месецу, до великог незадовољства у правосуђу обзиром да запослени у правосуђу имају веће плате од запослених у државним органима, здравству и просвети.
Виолета Марковић, председница ГО СОПОС-а је објаснила да, пре свега незадовољство није настало одједном и сада, већ од доношења Закона о државним службеницима којим је законом извршена подела запослених на државне службенике и намештенике, да су Законом о платама држабних службеника и намештеника, за државне службенике предвиђене тринаест платних група тако што су положаји сврстани од прве до пете платне групе а извршилачка радна места од шесте до тринаесте, као и осам платних разреда у оквиру платих група извршилачких радних места од шесте која одговара звању вишег саветника до тринаесте која одговара звању млађег референта.
Што се тиче државних службеника у звање референта спадају: записничари, уписничари, архивари, судски извршитењи, референти на извршним предметима, експедитори поште, обрачунски радници зараде итд. Њихов почетни коефицијент односно коефицијент првог платног разреда износи 1,55, трећи платни разред је 1,71, док је осми платни разред са коефицијентом од 2,18.
Ивица Цветковић, председник Синдиката правосуђа Србије је истакао да се ради о неуједначености зарада међу референтима са почетним коефицијенtом од 1,55 и референтима са највећим коефицијеnтом од 2,18, те да је разлика око 21.760,00 динара и да иста стручна спрема, која ради исти посао треба да има исте коефицијенте односно плате. Исто тако је изјавио, да треба донети уредбу којом ће се изједначити коефицијенти.
Та изјава је изазвала негодовање и од стране Синдиката СОПОС, као и од стране представника Министарства правде. Виолета Марковић је појаснила, да се не могу изједначавати плате почетника и референта који раде дуже од 16 година, јер је оцењивање односно вредновање радне успешности и напредовање државних службеника почело још 2007.године, тако да су највећи коефицијенти стечени управо по закону и не могу се мењати ни законом а камоли уредбом и да изједначавање није могуће јер је то законом стечено право и да је став нашег синдиката повећање свих коефицијената а никако изједначавање.
Председник Ивица Цветкоквић је рекао да намештеници четврте платне групе на радним местима дактилографа, правосудних стражара, возача, домара, достављача су „закуцани“ на коефицијент од 1,71 и да немају право напредовања као државни службеници у звању референта на радном месту записничара који обављају потпуно исти посао.
На питање Министра финансија у чему се огледа разлика између тих намештеника и државних службеника, Виолета, председница СОПОС-а је одговорила да су државни службеници у звању референта запослени за четвртим или трећим степеном стручне спреме, са положеним државним испитом, и њихова радна места се састоје од послова у судовима и тужилаштвима која имају одговорност и дужности по закону а намештеници су запослени, по закону чија се радна места од пратећих помоћно-техничких послова. Истакла је да дактилографи немају државни испит и може се рећи да обављају исте послове као записничари и да је раније, пре доношења Закона о државним службеницима и Закона о платама државних службеника и намештеника, постојала уредба којом је било предвиђено да дактилографи имају коефицијент записничара, јер обављају исти посао, иако су тада дактилографи били са основном школом. Дактилографи са средњом школом су преведени у државне службенике записничаре и положили су државни испит, као што су и достављачи су преведени у експедиторе поште, који обављају исти посао али то превођење намештеника није спроведено у свим правосудним органима.
Виолета Марковић је такође навела да Синдикат СОПОС, годинама уназад указује да треба донети Закон о запосленима у правосуђу који неће предвиђати поделу на државне службеника и намештенике већ би сви били запослени у правосуђу, разврстани по звањима и радним местима. Такође се залаже да сви имају право напредовања. На заједничком састанку репрезентативних синдиката са министарком правде, 8 децембра 2021.године, и сама министарска се сложила са нашим ставом, када је био усвојен захтев Синдиката правосуђа Србије да намештеници у четвртој платној групи имају коефицијент од 1,71, намештеници у петој платној групи имају коефицијент од 1,38 а намештеници у шестој платној групи - спремачице имају коефицијент од 1,20. СОПОС је тада имао став, и сложили смо се за повећање намештеницима, али да треба исто тако одмах повећати коефицијент првог платног разреда за референте на 1,71 управо из разлога превођења намештеника у државне службенике. Наш захтев није усвојен том приликом.
СОПОС је тада, предлагачу тог захтева, указао, да једино спремачицама није повећана зарада јер ће примати корективни коефицијент до минималне зараде и да треба да имају коефицијент од 1,40 па сада у пракси, спремачице које раде и оне које су на боловању примају исту плату односно накнаду плате које не раде због болести или повреди ван рада. Тај наш предлог из 2021. године сада тренутно опет није добар јер је повећана минимална цена рада па би са тим коефицијентом спремачице опет примале минималну зараду.
Овом приликом обавештавамо државне службенике на одређено време који су у радном односу због привремено повећаног обима посла јако је битно обавестити их да је у скупштинској процедури Предлог Закона о изменама и допунама Закона о државним службеницима у којем, поред осталих чланова који се мењају и допуњују у Прелазним и завршним одредбама, одредом члана 4. прописано је да:
Државни орган може у року од две године од дана ступања на снагу овог закона да распише интерни конкурс ради попуњавања извршилачког радног места на неодређено време, на којем, поред државних службеника на неодређено времеу том државном органу, могу учествовати и државни службеници који су на дан ступања на снагу овог закона у радном односу на одређено време у том државном органу, ако су у радном односу на одређено време обављали послове у том државном органу због привремено повећаног обима посла најмање једну годину непрекидно пре оглашавања интерног конкурса или најмање једну годину са прекидима у периоду од две године непрекидно пре оглашавања интерног конкурса.
Одредбом члана 5.става 2. напред наведеног предлога прописано је:
Након почетка примене овог закона у делу који се односи на обавезу заснивања радног односа на одређено време спровођењем јавног конкурса, државни службеници који су у радном односу на одређено време због привремено повећаног обима посла на дан 1.јануара 2026. године, могу без јавног конкурса засновати нови радни однос на одређено време због привремено повећаног обима посла провером компетенција у складу са чланом 2, измењен члан 63. став 6. овог закона.
У вези са састанком који је одржан дана 10.02.2025.године у Министарству правде, Виолета Марковић, председница СОПОС-а, је затражила од Министра финансија, најпре, повећање плате свима у правосуђу за 20%, почев од априла 2025.године, и одмах добила одговор да у Буџету РС нема пара за такво повећање.
Надовезала се, председница СОПОС-а, да новоосновани Синдикат судске власти, доводи у заблуду запослене у правосуђу и тражи од њих подршку за остварење тог захтева, као и повећање тзв.стимулације у износу од 15.000 динара као и право на исплату топлог оброка и регреса... све почев од априла ове године. Што је најгоре у целој причи, тај синдикат је путем мејлова свим правосудним органима доставио захтеве, па су чак одржали састанке у појединим правосудним органима и тражили подршку запослених како би дошли до остварења тих захтева. Поставља се питање на који начин и у сарадњи са ким, би дошли до циља како би остварили те захтеве.
УКАЗУЈЕМ СВИМ ЗАПОСЛЕНИМА У ПРАВОСУЂУ, ДА СУ ТО СВЕ ЗАХТЕВИ СИНДИКАТА СОПОС, ПОДНЕТИ У ВИШЕ ЗАХТЕВА И ИНИЦИЈАТИВА ЗА ОТПОЧИЊАЊЕ ПРЕГОВОРА, ШТО СЕ МОЖЕ ВИДЕТИ НА САЈТУ СОПОС-а.
ПРАВО НА ТОПЛИ ОБРОК И РЕГРЕС КАО И ИЗРАДА ТЕКСТА ЗАКОНА О ПРАВОСУДНОЈ АДМИНИСТРАЦИЈИ ЈЕ РЕЗУЛТАТ ДУГОГОДИШЊИХ ПРЕГОВОРА И ЗАХТЕВА РЕПРЕЗЕНТАТИВНИХ СИНДИКАТА.
ОБРАЗОВАНА ЈЕ ПОСЕБНА РАДНА ГРУПА ЗА ИЗРАДУ ТОГ ЗАКОНА ЧИЈИ СУ ЧЛАНОВИ ИЗ ОБА РЕПРЕЗЕНТАТИВНА СИНДИКАТА.
На састанку је потом, председница СОПОС-а, предложила повећање свих коефицијената за 10% тако да и тај захтев није усвојен у целости, већ је Министар финансија одобрио повећање само најнижим коефицијентима, и то од 1,55 на 1,71 са циљем смањења разлике у коефицијентима у односу са референтима са 2,18. Ово повећање биће финансирано из расположивих буџетских средстава.
Став СОПОС-а је да то није довољно а самим тим и адекватно и реално решење, јер треба повећати свима. На питање Министра правде зашто судијама повећавати када имају велике плате и упоредио их са докторима, Виолета је образложила да доктори и сесетре, поред тога што раде у државним болницама и здравственим станицама, већина њих ради по приватним клиникама па остварују неколико плата, док је у правосуђу и судијама, тужиоцима и запосленима забрањен додатни рад (запосленима само уз одобрење руководиоца органа ако не ремети рад у правосудном органу). Исто тако, објаснила је да КОЕФИЦИЈЕНТЕ СУДИЈА ПРЕКРШАЈНОГ СУДА ТРЕБА ИЗЈАДНАЧИТИ СА КОЕФИЦИЈЕНТИМА СУДИЈА ОСНОВНИХ СУДОВА И ДА ПРЕКРШАЈНЕ СУДИЈЕ ИМАЈУ МАЊУ ПЛАТУ ОД СУДИЈСКИХ ПОМОЋНИКА. На то смо добили одговор да судије треба да се боре за себе и да имају своја удружења односно друштва.
Затим је председница СОПОС-а, затражила за запослене у правосуђу повећање по основу тзв.стимулације и да иста уђе у плату и образложила тај захтев, да су раније запослени у МУП-у имали такође стимулацију и да им је ушла у плату. Представник Синдиката правосуђа Србије из затвора у Пожаревцу је навео да они уопште немају право на стимулацију.
Председница ГО СОПОС-а је истакла, да од свих делатности из јавног сектора, једино је правосуђе прошло реформу 2010.године, да нам је тада смањена систематизација и да су по основу нераспоређености, због непостојања радних места, доста државних службеника и намештеника отпуштено, док су судије који су том приликом разрешене, враћене на рад и наплатили од државе..... Такође је истакнуто да када је држава била у шкрипцу, запосленима у правосуђу је смањена плата од 10%, да је запосленима у правосуђу 2001.године укинут регрес и топли оброк а 2014.године одузет минули рад који су запослени остварили у друштвеним предузећима итд. Запосленима у правосуђу Србије обећана су два повећања плате у 2024.години а примили смо једно а нисмо примили у 2024.години једнократну помоћ као што смо примили посебно, уз стимулацију за новембар 2023.године.
Министар финансија је рекао за предлог измена Закона о судским таксама да је то најбоље решење, јер стимулацију примамо из судских такси и да се апсолутно слаже да стимулација уђе у плату и да се под хитно измени Закон о судским таксама и заказали први састанак радне групе за четвртак са почетком у 12 часова, како би се што пре дошло до измене закона, да буде финансијска подршка за запослене у правосуђу и то на начин да сва средства која буду прибављена по том основу буду искоришћена строго, само и искључиво за ту намену.
Уз паралелан и такође хитан рад на доношењу Закона о запосленима у правосуђу чије је доношење орочено на месец мај 2025.године, створиће се могућност за даље помаке и за све друге категорије запослених и то за око 10%, који је помак министар финансија већ предложио и учинио извесним како би се избегло непотребно губљење времена, а у вези са утврђивањем на начин да почетни коефицијент у правосуђу сада буде 1, 71.
Министар је сагласан да је најбољи и најсврсисходнији начин за издвајање запослених из јавног сектора управо кроз доношење новог Закона о запосленима у правосуђу.
Министар финансија је затим рекао да ће прибавити, са својим сарадницима све потребне информације које су му потребне за даље конструктивно преговарање и предлагање решења и то већ колико следеће недеље, а све како би у доброј вери и намери оба партнера у овој фази социјалног дијалога до реализације свих предложених а обострано подржаних решења, дошли што лакше, што квалитетније и што пре.
Први потпредседник СОПОС-а Максић Небојша је затим рекао, да је веома важно да све што је речено не остане само на нивоу обећања кроз форму протокола, већ да се све гарантује, орочи и већ сада у овој фази преговора учини извесним.
Мора се констатовати велика посвећеност Министарке правде РС Маје Поповић решавању свих нагомиланих проблема, као и да уназад дуги низ година нико на овај и овакав начин није био заинтересован да се све брзо и транспарентно одвија.
Исто тако, Министар финансија Синиша Мали је показао велико стрпљење и конструктивност и за сваки спорни проблемски фрагмент у преговорима имао више предлога за решавање истог.
Уз овакав обострани позитиван партнерски приступ и приљежност свих учесника у дијалогу, и уз понуђене гаранције да ће све из достигнутог нивоа приговора бити и реализовано остајемо у уверењу да ћемо доћи до скорог, потпуног и праведног решења свих спорних питања.
ОБАВЕШТАВАМО СВЕ ЗАПОСЛЕНЕ У ПРАВОСУЂУ ДА ЈЕ САДА ШАНСА, ДА ОСТВАРИМО И ЗАХТЕВ ЗА ПОВЕЋАЊЕ КОЕФИЦИЈЕНТА, ЈЕР ПОВЕЋАЊЕМ САМО ПОЧЕТНОГ КОЕФИЦИЈЕНТА У ЗВАЊУ РЕФЕРЕНТА, КАКО БИ СЕ СМАЊИЛА РАЗЛИКА СА КОЕФИЦИЈЕНТОМ НАЈВЕЋЕГ ПЛАТНОГ РАЗРЕДА У ТОМ ЗВАЊУ ЈЕ НЕДОПУСТИВО.
ИСТО ТАКО, ДО ДОНОШЕЊА НОВОГ ЗАКОНА О ЗАПОСЛЕНИМА У ПРАВОСУЂУ, ЈЕДНАКО ЈЕ НЕОПХОДНО ПОВЕЋАТИ КОЕФИЦИЈЕНТЕ И НАМЕШТЕНИЦИМА ПОЧЕВ ОД ЧЕТВРТЕ ПА ДО ШЕСТЕ ПЛАТНЕ ГРУПЕ, ОБЗИРОМ ДА ЈЕ ПОВЕЋАНА ЦЕНА РАДА А САМИМ ТИМ И МИНИМАЛНА ЗАРАДА.
ПРАВОСУЂЕ ЈЕ БИЛО ПАСИВНО ПРИЛИКОМ ДОНОШЕЊА ЗАКОНА О ДРЖАВНИМ СЛУЖБЕНИЦИМА ПА ЈЕ ТО ДОВЕЛО ДО ПОДЕЛЕ ЗАПОСЛЕНИХ НА ДРЖАВНЕ СЛУЖБЕНИКЕ И НАМЕШТЕНИКЕ.
ПРАВОСУЂЕ СРБИЈЕ ЈЕ ПРЕЖИВЕЛО РЕФОРМУ ПРАВОСУЂА И ОТПУШТЕНИ СУ МНОГИ ДРЖАВНИ СЛУЖБЕНИЦИ И НАМЕШТЕНИЦИ, КАО НЕРАСПОРЕЂЕНИ, ЗБОГ НЕПОСТОЈАЊА РАДНИХ МЕСТА НА КОЈИМА СУ МОГЛИ БИТИ РАСПОРЕЂЕНИ.
ПОСЕБНА РАДНА ГРУПА ЗА ИЗРАДУ ТЕКСТА ЗАКОНА О ЗАПОСЛЕНИМА У ПРАВОСУЂУ И ИЗМЕНУ ЗАКОНА О СУДСКИМ ТАКСАМА ЈЕ ОБРАЗОВАНА, И ЊУ ЧИНЕ ЧЛАНОВИ РЕПРЕЗЕНТАТИВНИХ СИНДИКАТА, А ПРВИ САСТАНАК ИСТА ЋЕ ОДРЖАТИ 13. ФЕБРУАРА 2025.ГОДИНЕ СА ПОЧЕТКОМ У 12 ЧАСОВА.
ОДМАХ ЗАТИМ, СЛЕДЕЋЕ НЕДЕЉЕ БИЋЕ ОДРЖАН САСТАНАК КОМЕ ЋЕ ПРИСУСТВОВАТИ ПРЕДСТРАВНИЦИ МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА, ПОНОВО И ДАЉЕ ЋЕ СЕ ТРАЖИТИ МОДАЛИТЕТИ ЗА ПОВЕЋАЊЕ КОЕФИЦИЈЕНАТА ДРЖАВНИМ СЛУЖБЕНИЦИМА И НАМЕШТЕНИЦИМА, А СТАВ СОПОС-А ЈЕ ДА СЕ СВИМА ПОВЕЋАЈУ.
АПЕЛУЈЕМО НА СВЕ ЗАПОСЛЕНЕ У ПРАВОСУЂУ ДА БУДУ ЈЕДИНСТВЕНИ, СОЛИДАРНИ, КАО И ДА ИМАЈУ ИНИЦИЈАТИВУ У ПОДРШЦИ АКТУЕЛНИМ НАПОРИМА СОПОС-а ЈЕР СЕ У ДОБРОЈ МЕРИ ОДЛУЧУЈЕ О СТАТУСНОЈ БУДУЋНОСТИ ВЕЋЕГ БРОЈА ЗАПОСЛЕНИХ У ПРАВОСУЂУ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ!!!
ПРЕДСЕДНИЦА ГЛАВНОГ ОДБОРА СОПОС-а
Виолета Марковић
SOPOS © 2025. Sva prava zadržana.