Statut Sindikata Organizacije Pravosudnih Organa Srbije. Ovim Statutom bliže se uređuje način organizovanja, sadržaj i metod rada, prava i obaveze članova...
Zaposleni u pravosudnim organima Republike Srbije postaju članovi sindikata učlanjenjem u Sindikalnu organizaciju potpisivanjem pristupnice, ...
ОБАВЕШТЕЊЕ
Дана 22.01.2025.године у Министарству правде РС, одржан је састанак представника Синдиката организација правосудних органа Србије – СОПОС и то у саставу од: Виолете Марковић, председнице Главног одбора СОПОС-а, и чланова Главног одбора СОПОС-а: Небојше Максића, председника Региона Крагујевац и Дијане Хрват, председнице Региона Ниш, са Министарком правде Мајом Поповић, помоћником министра Гораном Џафићем и саветником Сашом Гегићем.
Што се тиче додатка за побољшање материјалног положаја и услова рада запослених у правосудних органима Србије тзв: „стимулације“, министарка Маја Поповић је изјавила да је закључак Владе РС донет јуче и то за 2025.годину и да износ остаје непромењен - 7.500,00 динара и да ће бити исплаћен у месецу јануару, дакле за децембар месец 2024.године.
Такође, министарка је навела да ће се по хитном поступку формирати радна група, које ће имати задатак да у наредном периоду, почне са припремама израде Нацрта Закона о запосленима о правосуђу, који би коначно и у пуном капацитету детерминисао положај свих запослених.
У међувремену, радиће се на обезбеђивању материјално – финансијских средстава од стране Министарства правде, за појединачна и постепена побољшања, како услова рада свих запослених тако и финансијског положаја запослених, ради уједначавања статуса запослених у правосуђу и правилне расподеле постојећих средстава, којима се тренутно располаже до коначног доношења Закона о запосленима у правосуђу, као трајног решења.
Представници Министарства правде, обећали су да ће одмах, веома приљежно почети са обезбеђивањем средстава за следеће искораке, који ће следити у најскоријој будућности у правцу достизања жељеног нивоа материјалног и сваког другог положаја, свих запослених у правосуђу.
Министарка правде Маја Поповић предложила је да осим представника два репрезентативна синдиката правосуђа, где ће СОПОС одмах делегирати своје представнике у радну групу која ће радити на плану нацрта и на доношењу Закона о запосленима у правосуђу, буду укључена и надлежна, релевантна, адекватна тела из Европске уније, како би тај нови Закон био што компатибилнији са вредностима ЕУ и то у синдикалном, правосудном, етичком и општем вредносном смислу.
Затим је Председница ГО СОПОС-а, због веома лоших смештајних услова и зграде у којој је смештено седиште Прекршајног суда у Лесковцу, предала министарки обавештење и фотографије канцеларија и објаснила да у истом суду, није више могуће безбедно радити. Министарка Маја Поповић је у констултацијама са присутним сарадницима, обећала хитно решавање овог проблема и преузела наведен фотографије неусловних просторија Прекршајног суда у Лесковцу. Председница ГО СОПОС-а, Виолета Марковић, упозорила је на неједнакости и неправилности, као и неправичности у судовима и тужилаштвима широм Србије. Министарка је рекла да ће управо доношењем новог Закона о запосленима у правосуђу све бити исправљено.
Председница ГО СОПОС-а, је затим нагласила незадовољство великог броја запослених у правосуђу, обзиром да нисмо примили једнократну помоћ претходне 2024.године, као што смо примили изузетно за новембар 2023.године износ од 15.000,00 динара (то је била стимулација у износу од 6.000,00 динара и једнократна помоћ у износу од 9.000,00 динара) и поставила питање да ли се нешто тако може очекивати. Министарка је рекла, да тренутно то никако није могуће и да је исплата и останак на снази „стимулације“ у истом износу, тренутни максимум, од стране Министарства.
Први потпредседник СОПОС-а, Максић Небојша је рекао да у оквиру будућег планираног побољшања статуса запослених у правосуђу, треба предвидети и увођење статуса службених лица, као и бенефицирани радни стаж, макар за неке категорије запослених.
Исто тако, председница СОПОС-а Виолета Марковић, је указала на неуједначеност зарада у целом правосуђу Србије и то како државних службеника и намештеника, тако и судија прекршајних судова који тренутно имају мање плате од самосталних и виших саветника. Министарка Маја је поводом тога рекла, да Министарство правде није надлежно за решавање тог проблема, већ је надлежан Високи савет судства.
Председница Виолета Марковић је нагласила, да се годинама уназад не одржавају састанци Одбора за праћење и примену Посебног колективног уговора и да би убудуће требало да се одржавају редовно, јер се управо на тим састанцима, записнички констатују мишљења надлежног министарства и запослени добијају сазнања и информације на који начин, најбрже и најефикасније могу да остваре своја права.
Нагласила је да сваке године, пре доношења Предлога финансијског плана, упућује допис Министарству правде у циљу исправке Закона о буџету како би се увећао износ намештеничких награда за остварене резултате рада, на тај начин што ће се у закону исправити да намештеничке награде износе 1% од укупног платног фонда запослених а не 1% укупног платног фонда намештеника, па су тренутно обезвређене намештеничке награде јер износе од 500 до 800 динара, зависно од броја намештеника у правосудном органу.
Председница Виолета Марковић је навела, да је преко потребно што хитније, повећати све коефицијенте и државних службеника и намештеника, тако да је потребно израдити нови Закон о платама и исправити све недостатке и аномалије у правосудном систему Србије.
На састанку је као закључак, посебно наглашено да ће убудуће састанци ове врсте, састанци на највишем нивоу бити фреквентнији и још транспарентнији, све ради достизања заједничког циља, а то је достизање статусног нивоа свих запослених унутар правосуђа, нивоа, који ће за све бити задовољавајући и праведан и који ће у крајњој инстанци, бити адекватна платформа за даљу надградњу у нормативном, статусном, финансијском и коначно у најширем контексту, све везано за свеукупне услове рада свих запослених у правосуђу.
Напомињемо, да је став СОПОС-а, да само и искључиво преговорима са Министарством правде Републике Србије, можемо заједнички решити напред наведене временом нагомилане проблеме свих запослених у правосуђу, а посебно апострофирамо да је у обостраном интересу, да се настави социјални дијалог, дијалог прихваћен и једнако и истоврсно дефинисан од обе стране учеснице, јер се на данашњем састанку могао стећи јак утисак, да министарка правде Маја Поповић, помоћник министра Горан Џафић и саветник Саша Гегић, наступају искрено, фокусирано, конструктивно и добронамерно, као социјални партнери професионалци, у тежњи ка испуњењу наших, у највећем делу заједничких циљева и задатака.
С’ поштовањем,
Виолета Марковић, председник СОПОС-а
SOPOS © 2025. Sva prava zadržana.