Statut Sindikata Organizacije Pravosudnih Organa Srbije. Ovim Statutom bliže se uređuje način organizovanja, sadržaj i metod rada, prava i obaveze članova...
Zaposleni u pravosudnim organima Republike Srbije postaju članovi sindikata učlanjenjem u Sindikalnu organizaciju potpisivanjem pristupnice, ...
МИНИСТАРСТВО ПРАВДЕ ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Министру Маји Поповић
Немањина 22-26
Б Е О Г Р А Д
У Р Г Е Н Ц И Ј А
Поштована,
У августу месецу, послали смо Вам, два захтева за хитно заказивање састанака, ради преговарања за повећање основице и решавања других актуелних проблема, запослених у правосуђу. Дана 09.10.2023.године, Синдикат организација правосудних органа Србије, Вам је, упутио иницијативу за отпочињање преговора, а 10.10.2023.године упућена је иницијатива, и Ани Брнабић, Председници Владе Републике Србије.
Преговори би, обухватили следеће теме:
Повећање основице за обрачун и исплату плата за 20%.
Дефинисање намештеничких награда запослених, јер у Предлогу Закона о буџету за 2024.годину, опет су исте предвиђене у износу од 1% месечног платног фонда намештеника .
Одређивање износа додатка за побољшање материјалног положаја запослених за 2024.годину јер у Предлогу Закона о буџету за 2024. годину нису предвиђена примања запослених ради побољшања материјалног положаја и услова рада.
Ливија Павићевић, државни секретар у Министарству правде, телефонским путем ме је, обавестила за састанак, који је заказала за дан 24.10.2023.године са почетком у 11 часова, и у разговору са њом дошла сам до сазнања да синдикати немају исте захтеве односно да имају различите захтеве. Државна секретарка Ливија Павићевић и помоћник Министра правде Горан Џафић, су нам презентовали, поред предвиђеног повећања основице за 10%, обећање за доношење решења Владе за додатак за побољшање материјалног положаја запослених, да ће остати сигурно у износу од 6.000 динара и да ће, на моје инститирање тражити и већи износ, али да неће моћи, у садашњем тренутку да уђе у плату, јер за то тренутно, не постоје услови.
Поред договорених захтева, за хитно доношење Закона о запосленима у правосуђу, Закона о платама државних службеника и намештеника, Правилника о додели солидарне помоћи, као и допуну листе болести за Посебно здравствено осигурање запослених због тежих болести и хируршких интервенција, захтев Синдиката правосуђа, на том састанку, је био за исплату једнократне помоћи за затворе, и то, у износу од 20.000 динара, са образложењем да запослени у затворима немају помоћ, коју ми примамо.
Наш закључак са тог састанка је, да је било простора за преговарање за повећање основице више од 10% и да је било извесно да се реше намештеничке награде а исто тако и да се додатак на име побољшања материјалног положаја запослених увећа бар за 500 динара, али нажалост, нисмо били усаглашени са представницима Синдиката правосуђа, иако се трудимо, и очекујемо подршку од њих, коју ми њима пружамо, а све у циљу побољшања материјалног положаја свих запослених у судовима и тужилаштвима.
На том састанку сам, јасно и конкретно, објаснила незадовољство државних службеника и намештеника, јер нико не спомиње запослене у правосуђу, нико не схвата њихов значај и допринос у судовима и тужилаштвима Србије.
Годинама уназад, тражимо, доношење Закона о запосленима у правосуђу, којим би се правосуђе издвојило из јавног сектора. У току ове године, покушавали смо захтевима кроз социлани дијалог, да допремо до преговора, али неуспешно, јер нас свесно или несвесно игноришете, јер је неопходно да репрезентативни синдикати учествују у радној групи за израду нацрта, као и самог закона.
Одређивање висине износа, за исплату топлог оброка и регреса је такође горућа тема, као што је и повраћај минулог рада који је одузет запосленима још 2014.године као и повећање минулог рада са 0,4 на 0,5%. Што се тиче годишње награде у Посебном колективном уговору за државне органе, то је само одредба која је прописана а не примењује се. У овој години није одржао ниједан састанак Одбора за праћење и примену Посебног колективног уговора за државне органе.
Објаснила сам зашто тражимо да се издвојимо из јавног сектора; записничари у судовима и тужилаштвима, који 8 сати дневно непрестано куцају, раде у судници, упућују позиве, разводе предмете итд., не могу се поредити са записничарима у локалној самоуправи или било којој другој делатности у јавном сектору; судски извршиоци и референти на извршним предметима, референти извршења кривичних санкција, који спроводе налоге за затвор, наплаћују новчане казне, трошкове поступка и судске таксе, не могу се упоређивати ни са којим референтима у другим делатностима, уписничари у судовима и тужилаштвима се такође недају упоређивати, јер без њих, предмети не би били уведени, систем администратори, са небројено новоуведеним апликацијама, у којима раде, немогу главу да подигну од компијутера, као и радници у рачуноводству који све рачуноводствене послове раде кроз апликације...
Објаснила сам и значај прекршајних судова, који највише пуне буџет Републике Србије, а при том судијама прекршајних судова нису дали већи коефицијент - коефицијент судија основних судова, него су и новим законом, опет судије са најнижим коефицијентом.
Исто тако, упоредила сам рад у прекршајним судовима са рудничким послом, подсетивши их у каквим условима рада функционишу поједини прекршајни судови, питала сам за решавање проблема лоших смештајних услова у згради, у којој је смештен Прекршајни суд у Лесковцу, који и данас није решен. Представници Министарства правде Горан Џафић, помоћник Министра правде из Сектора за материјално –финансијке послове и Саша Гегић, саветник, лично су били и уверили се у неадекватно смештајне услове у згради, у којој је тренутно Прекршајни суд у Лесковцу, констатовали су то и нерешено питање остаје и даље.
Исто тако, да је руднички посао, може се рећи да обављају запослени у основним судовима. Што се тиче тужилаштва, неопходно је променити Правилник о мерилима за одређивање броја особља у јавном тужилаштву, обзиром да је одредбом члана 4. прописано да се број записничара – дактилографа одређује тако, да на три тужиоца долази један записничар – дактилограф, јер је преоптерећеност записничара велика.
Неједнако поступање руководилаца правосудних органа се огледа у томе што се у неким судовима исплаћује 8% на име додатка за додатно оптерећење на раду а у већини се не исплаћује, као и додатак за остварене резултате на раду за намештенике у појединим судовима добија само један намештеник у току године а у већини судова се додатак намештеницима не исплаћује. У неким судовима секретар суда је у звању самосталног саветника док је у већини судова саветник. Исто тако, у неким судовима шеф рачуноводства је у звању самосталног саветника док је у већини судова саветник.
Што се тиче правосудне страже треба донети нови закон о запосленима у правосуђу како би исти били распоређени у државне службенике, а такође за њих је неопходно потребно набавити нове униформе.
Сви запослени у судовима и тужилаштвима раде вредно, поштено и поносно за државу а нико, притом, неспомиње њихов рад, као да судско-правосудна делатност не постоји.
Синдикат СОПОС је основан на територији Републике Србије, управо са том делатношћу и једини је и независтан и репрезентативни синдикат, који има чланство искључиво у судовима и тужилаштвима и заступа искључиво правосуђе и тиме се поноси.
Државној секретарки Ливији Павићевић, могу да се јавно захвалим, као председник Синдиката организација правосудних органа Србије, јер је, као представник Министаства правде, СОПОС-у, увек доступна и схвата наш интерес и наше залагање за побољшање материјалног положаја запослених у судовима и тужилаштвима.
Имајући у виду, да нам није испуњен ниједан захтев, нити захтев за повећање основице (тражили смо 20%), нити је допуњен Закон о буџету за намештеничке награде како би намештеници могли да остваре то право, и то на начин да се одреди проценат од 1% од платног фонда запослених, нити је донето решење, којим се одређује новчана накнада ради побољшања материјалног положаја и услова рада државним службеницима и намештеницима у судовима и тужилаштвима, којим би се одредио већи износ од 6.000 динара, то нисмо одустали од иницијативе за покретање преговора.
Ургенцијом допуњујемо нашу инцијативу са захтевом под тачком 3. иницијативе и то: да Влада донесе решење којим ће се одредити новчана накнада ради побољшања материјалног положаја и услова рада државних службеника и намештеника у износу од 15.000 динара почев од јануара 2023.године, ретроактивно за ову годину, и донети решење за 2024. годину, којим би се новчана накнада исплаћивала, почев од јануара месеца 2024.године, у износу од 20.000 динара.
Образложење за овај захтев:
Сада имамо, и нова поскупљења, пре свега цене струје за 8%, а гаса за 10%. Поскупљује, баш буквално све, најављено је поскупљење и рибе, јер иде пост, најављује се подизање цене даљинског грејања, цене уџбеника никада нису биле веће и тако даље. Када се говори о заради , на нивоу прошле године, везано за неки колико толико, пристојан и достојанствен живот, процене су, да је исти било потребно, минимум 110.00,00-120.000,00 динара, (прорачун Центра за политичке еманципације), и онда се, једном обичном компарацијом, са платама запослених у правосуђу, долази до закључка, да је ситуација горућа, и да прети да ускоро постане, потпуно безизлазна.
Упућујемо хитну ургенцију, да што пре, дакле, хитно и без одлагања, узмете у разматрање наше захтеве, јер очито је, да досадашњи наши захтеви, нису озбиљно схваћени, упротивном бићемо принуђени да се обратимо вишој инстанци или ћемо приступити другим видовима синдикалне борбе.
У нади, даћемо, ипак, брзо доћи до договора, а све у циљу побољшања материјалног, и сваког другог положаја запослених у правосуђу, поздрављам Вас.
ПРЕДСЕДНИК ГЛАВНОГ ОДБОРА СОПОС-а
Виолета Марковић
SOPOS © 2023. Sva prava zadržana.